Alarm Sistemleri Malzemeleri Nedir?

Alarm sistemleri malzemeleri belirli bileşenlerden oluşmaktadır. Ekipmanların hepsi bütün alarm sistemlerinde aynı olmayabilir. Bazı alarm sistemlerinde değişkenlik gösteren ekipmanlarda olabilir. Ev ya da işyerlerinde güvenliğin sağlanabilmesi açısından alarm sistemlerinde alarm paneli ve keypad, hareket dedektörü, darbe dedektörü, manyetik kontak, duman dedektörü, cam kırılma dedektörü, su baskın dedektörü, gaz dedektörü, panik butonu, siren, yangın butonu, GPRS iletişim modülü gibi başlıca malzemelerin bulunması gerekmektedir. Bu malzemelerin hepsinin farklı bir işlevi vardır.

Alarm Sistemleri Malzemelerinin İşlevleri Nelerdir?

Alarm siteminin çalışmasını sağlayan ana mekanizma, alarm panelidir. Bu parça ana kontrol ünitesi olması sebebiyle en önemli parçalardandır. Alarm sistemi kurulurken giriş paneli ve alarm paneli aracılığıyla kullanıcı tarafından şifre oluşturulur.

Sonrasında sistem kullanılmaya başlanabilir. Kullanıcı tarafından oluşturulan şifre ile kontrolü sağlayan, açıp kapamayı sağlayan parça ise keypaddır. Kısayol tuşları aracılığıyla yönlendirmeler yapılmasına yardımcı olur. Ortamdaki hareketi algılayan, alarm paneline sinyal gönderen cihazın ismi hareket dedektörüdür. Alarm sisteminin en önemli parçalarından birisi de hareket dedektörüdür.

Evlerde kullanılan hareket dedektörlerinin çoğu, evcil hayvanları görmemeye uyumlu olarak ayarlanmaktadır. İç ya da dış ortama açılan pencere olan yerlerde alarm paneline sinyal göndererek devreye sokabilen malzemeye manyetik kontak denir. Bu malzeme iki parçadan oluşur. İki parçadan biri mekanizma üzerinde birisi de sabit bir şekilde duvarda bulunmaktadır. Alarm sisteminin başlıca malzemelerinin işlevleri bu şekildedir.

Alarm Sistemi İçin En Uygun Yerler Nerelerdir?

Alarm sistemi için uygun yer seçimi bulmak, alarmı daha uygun bir şekilde kullanma imkanı sunmaktadır.

Alarm için en uygun yerler şöyle sıralanabilmektedir;

  • Elektrik ya da telefon hattına yakın yerler seçilmesi daha elverişlidir.
  • Alarm panelleri takılırken dengeli, düz ve sağlam olabilecek yerler olmalıdır.
  • Alarm panellerinin takıldığı yerlerin darbeye ya da şiddete meyilli olması göz önünde bulundurulmalıdır.
  • Yürüyüş alanlarının olduğu bölümlere montaj yapılmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir.
  • Güneş ışığına, neme, ısıya, kimyasallara ya da toza maruz kalabilecek yerlere montaj yapılmamalıdır.
  • Alarm sistemini montaj eden kişinin uzman teknik personel olması gerekmektedir.
  • Alarm panelleri, patlama riski olmayan yerlere kurulmalıdır.

Tags: